Yageo RT0805WRB0747RL
RT0805WRB0747RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805WRB0747RL
Brief Description
RES SMD 47 OHM 0.05% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805WRB0747RL.pdf
Availability of RT0805WRB0747RL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RT0805WRB0747RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805WRB0747RL
Internal Part NumberEIS-RT0805WRB0747RL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805WRB0747RL
Related LinksRT0805W, RT0805WRB0747RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805WRB0747RL Details Description
Related parts for RT0805WRB0747RL
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC RECEIVER/BUFFER 3.3V/5V 8-MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
BACKPLANE VME J1 2-SLOT MONO datasheet.pdf
02P UMNL CAP TEST ASSY datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 32QFN datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
LED AMST-QYBH WM WHT 3000K 4SMD datasheet.pdf
15W 2X 24V DC INPUT 16.8-75V datasheet.pdf