Yageo RT0805WRB075K1L
RT0805WRB075K1L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805WRB075K1L
Brief Description
RES SMD 5.1K OHM 0.05% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805WRB075K1L.pdf
Availability of RT0805WRB075K1L
QUANTITY
RT0805WRB075K1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805WRB075K1L
Internal Part NumberEIS-RT0805WRB075K1L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805WRB075K1L
Related LinksRT0805W, RT0805WRB075K1L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805WRB075K1L Details Description
Related parts for RT0805WRB075K1L
CONN EDGECARD 26POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 80V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
IC DAC 12BIT NV EEP I2C SOT-23-6 datasheet.pdf
SWITCH DIP 4POS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 6.5PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf