Susumu RT0816R-332-M
RT0816R-332-M picture photo
Mfg. Part Number
RT0816R-332-M
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.3K OHM 20% 1/16W 0603
Datasheet Download
RT0816R-332-M.pdf
Availability of RT0816R-332-M
QUANTITY
RT0816R-332-M Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0816R-332-M
Internal Part NumberEIS-RT0816R-332-M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.3k
Tolerance±20%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0816R-332-M
Related LinksRT0816, RT0816R-332-M Datasheet, Susumu Distributor
RT0816R-332-M Details Description
Related parts for RT0816R-332-M
IC SWITCH BUS OCTAL FET 20-SOIC datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 8-INP 14-DIP datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 800OHMS SMD datasheet.pdf
IC DAC 16-BIT V-OUT 14-SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 150MHZ 119BGA datasheet.pdf
MICRO 7POS PLUG W/PIN 18" WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 270K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 600MA 470 MOHM datasheet.pdf