Susumu RT0816R-332-M
RT0816R-332-M picture photo
Mfg. Part Number
RT0816R-332-M
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.3K OHM 20% 1/16W 0603
Datasheet Download
RT0816R-332-M.pdf
Availability of RT0816R-332-M
QUANTITY
RT0816R-332-M Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0816R-332-M
Internal Part NumberEIS-RT0816R-332-M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.3k
Tolerance±20%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0816R-332-M
Related LinksRT0816, RT0816R-332-M Datasheet, Susumu Distributor
RT0816R-332-M Details Description
Related parts for RT0816R-332-M
CAP CER 0.82UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS 98POS VERT datasheet.pdf
Z-PACK/B SPACER 1,7 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
ACCY MOBILE LOAD COIL B4505C datasheet.pdf
BS II SNGL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf