Yageo RT1206BRD0710RL
RT1206BRD0710RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRD0710RL
Brief Description
RES SMD 10 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRD0710RL.pdf
Availability of RT1206BRD0710RL
QUANTITY
RT1206BRD0710RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRD0710RL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRD0710RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRD0710RL
Related LinksRT1206B, RT1206BRD0710RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRD0710RL Details Description
Related parts for RT1206BRD0710RL
RES SMD 51 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 19.5VC DO222AA datasheet.pdf
IC PWR MGMT 8 LDO 48VQFN datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf