Yageo RT1206BRD07118KL
RT1206BRD07118KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRD07118KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 118K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRD07118KL.pdf
Availability of RT1206BRD07118KL
QUANTITY
RT1206BRD07118KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRD07118KL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRD07118KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRD07118KL
Related LinksRT1206BR, RT1206BRD07118KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRD07118KL Details Description
Related parts for RT1206BRD07118KL
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION KSZ8842-16MVL datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
SMD PIANO SWITCH 4 POSITION datasheet.pdf
HI STRNGTH DISC 3-1/2X1/2" A MED datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf