Yageo RT1206BRD07158KL
RT1206BRD07158KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRD07158KL
Brief Description
RES SMD 158K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRD07158KL.pdf
Availability of RT1206BRD07158KL
QUANTITY
RT1206BRD07158KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRD07158KL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRD07158KL
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRD07158KL
Related LinksRT1206BR, RT1206BRD07158KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRD07158KL Details Description
Related parts for RT1206BRD07158KL
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 36MC 7.5NS 44VQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/SKTS datasheet.pdf
OSC MEMS 75.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
ZOOM 12X COAX ADAPTER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 83W datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
OSC XO 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf