Yageo RT1206BRD07187KL
RT1206BRD07187KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRD07187KL
Brief Description
RES SMD 187K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRD07187KL.pdf
Availability of RT1206BRD07187KL
QUANTITY
RT1206BRD07187KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRD07187KL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRD07187KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRD07187KL
Related LinksRT1206BR, RT1206BRD07187KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRD07187KL Details Description
Related parts for RT1206BRD07187KL
TRANS NPN 40V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 4.1V CMOS 5SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 60KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG HD 78P SER 90 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 8V 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 27PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 4.80MM datasheet.pdf
CONN HDR 17POS 2MM T/H datasheet.pdf
CAP CER 8.7PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS 1MM datasheet.pdf