Yageo RT1206BRD07255KL
RT1206BRD07255KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRD07255KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 255K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRD07255KL.pdf
Availability of RT1206BRD07255KL
QUANTITY
RT1206BRD07255KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRD07255KL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRD07255KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRD07255KL
Related LinksRT1206BR, RT1206BRD07255KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRD07255KL Details Description
Related parts for RT1206BRD07255KL
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
FUSE HOLDER 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 3.50MM 19POS datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X15MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 200V X7R 2225 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FANSINK 12V XSA-48-M3-B-N ASSY datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf