Yageo RT1206BRD07261RL
RT1206BRD07261RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRD07261RL
Brief Description
RES SMD 261 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRD07261RL.pdf
Availability of RT1206BRD07261RL
QUANTITY
RT1206BRD07261RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRD07261RL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRD07261RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRD07261RL
Related LinksRT1206BR, RT1206BRD07261RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRD07261RL Details Description
Related parts for RT1206BRD07261RL
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 0.5A AC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.546" (13.86mm) datasheet.pdf
USB DUAL PLUG A TO B CORDSET 5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1W DO216 datasheet.pdf
TM3107M016EHBA datasheet.pdf
RELAY datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf