Yageo RT1206BRD0726R7L
RT1206BRD0726R7L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRD0726R7L
Brief Description
RES SMD 26.7 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRD0726R7L.pdf
Availability of RT1206BRD0726R7L
QUANTITY
RT1206BRD0726R7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRD0726R7L
Internal Part NumberEIS-RT1206BRD0726R7L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRD0726R7L
Related LinksRT1206BR, RT1206BRD0726R7L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRD0726R7L Details Description
Related parts for RT1206BRD0726R7L
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
IC D/A CONV 16BIT MLTPLYNG16SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC 1.5KE datasheet.pdf
RES 0.05 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
BOARD EVAL HMC439QS16GE datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
D SUB -REAR RELEASE CONTACTS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 1A 120/240VAC datasheet.pdf
FUSE LK CPS N 015A NRB 23" datasheet.pdf
16P + PE FEMALE INSERT 16A 250V/ datasheet.pdf