Yageo RT1206BRD07300RL
RT1206BRD07300RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRD07300RL
Brief Description
RES SMD 300 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRD07300RL.pdf
Availability of RT1206BRD07300RL
QUANTITY
RT1206BRD07300RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRD07300RL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRD07300RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRD07300RL
Related LinksRT1206BR, RT1206BRD07300RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRD07300RL Details Description
Related parts for RT1206BRD07300RL
BOX ABS GRAY 6.88"L X 4.88"W datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH SPDT 5A 125V ROLLER LEVER datasheet.pdf
IC TXRX SONET/SDH 8BIT 64QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 25V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
Connector Receptacle 23 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT PIN datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
MICROSWITCH T1 2A 250V 3 SPEC datasheet.pdf
10000UF 200V 76X105MM 105C 5000H datasheet.pdf