Yageo RT1206BRD07390RL
RT1206BRD07390RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRD07390RL
Brief Description
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRD07390RL.pdf
Availability of RT1206BRD07390RL
QUANTITY
RT1206BRD07390RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRD07390RL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRD07390RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRD07390RL
Related LinksRT1206BR, RT1206BRD07390RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRD07390RL Details Description
Related parts for RT1206BRD07390RL
DIODE GEN PURP 150V 200MA SMINI2 datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CROSSPOINT SWITCH 16X8 44PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
SITE LICENSE ETH MAC TRI EC/ECP datasheet.pdf
IC CTLR DC/DC DDR DUAL 38-QFN datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10.6 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
M3 MA NBR32 REMOV TERM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-9V 2W datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 1W DO214AC datasheet.pdf