Yageo RT1206BRD0743RL
RT1206BRD0743RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRD0743RL
Brief Description
RES SMD 43 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRD0743RL.pdf
Availability of RT1206BRD0743RL
QUANTITY
RT1206BRD0743RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRD0743RL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRD0743RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRD0743RL
Related LinksRT1206B, RT1206BRD0743RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRD0743RL Details Description
Related parts for RT1206BRD0743RL
GDT 800V 1KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES MO 1/2W 6.2K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
CONN RING TERM 2AWG #3/8 datasheet.pdf
RES 140 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
MODULE DDR3 SDRAM 8GB RDIMM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
AIR CYLINDER datasheet.pdf
OSCILLATOR 8.192KHZ MEMS SMD datasheet.pdf