Yageo RT1206BRD07475RL
RT1206BRD07475RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRD07475RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRD07475RL.pdf
Availability of RT1206BRD07475RL
QUANTITY
RT1206BRD07475RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRD07475RL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRD07475RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRD07475RL
Related LinksRT1206BR, RT1206BRD07475RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRD07475RL Details Description
Related parts for RT1206BRD07475RL
RES SMD 10.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 3GHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
SW PLUNGER SPDT 15A SCREW 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 40POS SMD datasheet.pdf