Yageo RT1206BRD07510RL
RT1206BRD07510RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRD07510RL
Brief Description
RES SMD 510 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRD07510RL.pdf
Availability of RT1206BRD07510RL
QUANTITY
RT1206BRD07510RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRD07510RL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRD07510RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRD07510RL
Related LinksRT1206BR, RT1206BRD07510RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRD07510RL Details Description
Related parts for RT1206BRD07510RL
IC FLASH 2MBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 12K OHM 5% 12W datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V datasheet.pdf
SC 3.81/16/135F 3.2SN GN BX datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR datasheet.pdf
CRYSTAL 30.00 MHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf
ATTENUATOR 4 DB DC 26.5GHZ datasheet.pdf