Yageo RT1206BRD0763R4L
RT1206BRD0763R4L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRD0763R4L
Brief Description
RES SMD 63.4 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRD0763R4L.pdf
Availability of RT1206BRD0763R4L
QUANTITY
RT1206BRD0763R4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRD0763R4L
Internal Part NumberEIS-RT1206BRD0763R4L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)63.4
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRD0763R4L
Related LinksRT1206BR, RT1206BRD0763R4L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRD0763R4L Details Description
Related parts for RT1206BRD0763R4L
VARISTOR 50V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 25MHZ 16CDIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 13K OHM 0804 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TRF3705 datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 112BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 7POS THRUHL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONNECTOR 64POS STRT TERM DIN datasheet.pdf