Yageo RT1206BRD07825RL
RT1206BRD07825RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRD07825RL
Brief Description
RES SMD 825 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRD07825RL.pdf
Availability of RT1206BRD07825RL
QUANTITY
RT1206BRD07825RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRD07825RL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRD07825RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)825
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRD07825RL
Related LinksRT1206BR, RT1206BRD07825RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRD07825RL Details Description
Related parts for RT1206BRD07825RL
IC DAS 12BIT 8CH 24-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DUAL 2MM T/H datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 4.000MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 4PWR 12SGL 2.36MM datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RJ11 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
PIGGY BACK FAST.250 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 180MA 1.1 OHM datasheet.pdf