Yageo RT1206BRD0788K7L
RT1206BRD0788K7L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRD0788K7L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 88.7K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRD0788K7L.pdf
Availability of RT1206BRD0788K7L
QUANTITY
RT1206BRD0788K7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRD0788K7L
Internal Part NumberEIS-RT1206BRD0788K7L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRD0788K7L
Related LinksRT1206BR, RT1206BRD0788K7L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRD0788K7L Details Description
Related parts for RT1206BRD0788K7L
RES SMD 137 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
PHOTODIODE PIN FLAT SIDE VIEW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS JAMNUT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES ROLLER PLUNGER datasheet.pdf
RES 12M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 37.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC ETHERNET SWITCH 4PORT 64MLF datasheet.pdf
CB RELAY HR 1 FORM C 12V datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf