Yageo RT1206BRD0790R9L
RT1206BRD0790R9L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRD0790R9L
Brief Description
RES SMD 90.9 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRD0790R9L.pdf
Availability of RT1206BRD0790R9L
QUANTITY
RT1206BRD0790R9L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRD0790R9L
Internal Part NumberEIS-RT1206BRD0790R9L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRD0790R9L
Related LinksRT1206BR, RT1206BRD0790R9L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRD0790R9L Details Description
Related parts for RT1206BRD0790R9L
LED SS 12V GREEN DIFF PCB 5MM datasheet.pdf
SSR 2A 264VAC 24VDC-INPUT datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
SWITCH SIM ROLL SPDT 5A PCB R/A datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf