Yageo RT1206BRE07169RL
RT1206BRE07169RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRE07169RL
Brief Description
RES SMD 169 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRE07169RL.pdf
Availability of RT1206BRE07169RL
QUANTITY
RT1206BRE07169RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRE07169RL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRE07169RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRE07169RL
Related LinksRT1206BR, RT1206BRE07169RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRE07169RL Details Description
Related parts for RT1206BRE07169RL
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RECEPT 30POS .050X.100 IDC datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .050" STR PCB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 1W 0805 WIDE datasheet.pdf
IC FLASH/LPDRAM 1.5GBIT 130VFBGA datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 16HSOP datasheet.pdf
LED SOLERIQ P9 3500K datasheet.pdf
LED ASSY RECT 5MM GRN DIFF 0.31" datasheet.pdf