Yageo RT1206BRE0718R2L
RT1206BRE0718R2L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRE0718R2L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 18.2 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRE0718R2L.pdf
Availability of RT1206BRE0718R2L
QUANTITY
RT1206BRE0718R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRE0718R2L
Internal Part NumberEIS-RT1206BRE0718R2L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRE0718R2L
Related LinksRT1206BR, RT1206BRE0718R2L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRE0718R2L Details Description
Related parts for RT1206BRE0718R2L
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC SPEAKERPHONE VOICE SW 28-SOIC datasheet.pdf
CARD EDGE 62POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
RES MO 1W 62 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
RES NETWORK 4 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
RES 200 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 76MM datasheet.pdf
MOLEX QSFP OPT CABLE ASSY 21.0M datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 400MA 280 MOHM datasheet.pdf