Yageo RT1206BRE071K3L
RT1206BRE071K3L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRE071K3L
Brief Description
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRE071K3L.pdf
Availability of RT1206BRE071K3L
QUANTITY
RT1206BRE071K3L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRE071K3L
Internal Part NumberEIS-RT1206BRE071K3L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRE071K3L
Related LinksRT1206B, RT1206BRE071K3L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRE071K3L Details Description
Related parts for RT1206BRE071K3L
RES 0.75 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 125MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CABLE ASSY SOCKET 60POS 28AWG datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 8 ANALOG datasheet.pdf
RES 487K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100" GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 3W DO204AL datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf