Yageo RT1206BRE071K62L
RT1206BRE071K62L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRE071K62L
Brief Description
RES SMD 1.62K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRE071K62L.pdf
Availability of RT1206BRE071K62L
QUANTITY
RT1206BRE071K62L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRE071K62L
Internal Part NumberEIS-RT1206BRE071K62L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRE071K62L
Related LinksRT1206BR, RT1206BRE071K62L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRE071K62L Details Description
Related parts for RT1206BRE071K62L
HEATSHRINK DUAL WALL 3/8"X4' BLK datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 10POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 50POS .156 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 8SO datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 120LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5MM datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf