Yageo RT1206BRE0726K1L
RT1206BRE0726K1L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRE0726K1L
Brief Description
RES SMD 26.1K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRE0726K1L.pdf
Availability of RT1206BRE0726K1L
QUANTITY
RT1206BRE0726K1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRE0726K1L
Internal Part NumberEIS-RT1206BRE0726K1L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRE0726K1L
Related LinksRT1206BR, RT1206BRE0726K1L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRE0726K1L Details Description
Related parts for RT1206BRE0726K1L
IC AMP AUDIO PWR 1.4W AB 20SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
IC VOLT DETECT N-CH 38V SC-82AB datasheet.pdf
IND PB ILLUM RECT BLACK 12V LAMP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS PIN datasheet.pdf
RC 120..230 VAC 200NF/200 OHM datasheet.pdf