Yageo RT1206BRE0727RL
RT1206BRE0727RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRE0727RL
Brief Description
RES SMD 27 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRE0727RL.pdf
Availability of RT1206BRE0727RL
QUANTITY
RT1206BRE0727RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRE0727RL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRE0727RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRE0727RL
Related LinksRT1206B, RT1206BRE0727RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRE0727RL Details Description
Related parts for RT1206BRE0727RL
PC BOARD 3HOLE SLDR PAD 4.5X8.08 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 300MW NS-B1 datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 133MHZ 54TSOP datasheet.pdf
RESISTOR 56K OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 15A 125V datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V Z5U 1825 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IGBT 600V 90A TO247AD datasheet.pdf