Yageo RT1206BRE072K2L
RT1206BRE072K2L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRE072K2L
Brief Description
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRE072K2L.pdf
Availability of RT1206BRE072K2L
QUANTITY
RT1206BRE072K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRE072K2L
Internal Part NumberEIS-RT1206BRE072K2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRE072K2L
Related LinksRT1206B, RT1206BRE072K2L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRE072K2L Details Description
Related parts for RT1206BRE072K2L
POT 5K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf