Yageo RT1206BRE0733RL
RT1206BRE0733RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRE0733RL
Brief Description
RES SMD 33 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRE0733RL.pdf
Availability of RT1206BRE0733RL
QUANTITY
RT1206BRE0733RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRE0733RL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRE0733RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRE0733RL
Related LinksRT1206B, RT1206BRE0733RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRE0733RL Details Description
Related parts for RT1206BRE0733RL
IC POT DGTL 100K 256POS 10-MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS .100 GOLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 67W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CABLE ASSY 1.32MM UFL-UFL 4.33" datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
0603 47K H60 datasheet.pdf
XCEDE 3W LEFT 4PVH 4COL datasheet.pdf
CAP CER 240PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.8A SYNC datasheet.pdf