Yageo RT1206BRE073K74L
RT1206BRE073K74L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRE073K74L
Brief Description
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRE073K74L.pdf
Availability of RT1206BRE073K74L
QUANTITY
RT1206BRE073K74L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRE073K74L
Internal Part NumberEIS-RT1206BRE073K74L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.74k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRE073K74L
Related LinksRT1206BR, RT1206BRE073K74L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRE073K74L Details Description
Related parts for RT1206BRE073K74L
CONN HEADER 29POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
IC EEPROM 512KBIT 400KHZ 8SOIJ datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 1825 datasheet.pdf
CONN CAP ASSY 12PS 14-18AWG RED datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2900K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD 10VREF 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf