Yageo RT1206BRE07510RL
RT1206BRE07510RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRE07510RL
Brief Description
RES SMD 510 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRE07510RL.pdf
Availability of RT1206BRE07510RL
QUANTITY
RT1206BRE07510RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRE07510RL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRE07510RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRE07510RL
Related LinksRT1206BR, RT1206BRE07510RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRE07510RL Details Description
Related parts for RT1206BRE07510RL
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
Connector Receptacle 96 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
Connector Receptacle 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 2.5A 83 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 4300PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
2X6 POS DIL FEMALECRIMP SM BORE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS RA SKT A CODE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf