Yageo RT1206BRE07523KL
RT1206BRE07523KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRE07523KL
Brief Description
RES SMD 523K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRE07523KL.pdf
Availability of RT1206BRE07523KL
QUANTITY
RT1206BRE07523KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRE07523KL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRE07523KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)523k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRE07523KL
Related LinksRT1206BR, RT1206BRE07523KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRE07523KL Details Description
Related parts for RT1206BRE07523KL
TRIMMER 200 OHM 0.3W TH datasheet.pdf
034 NOVO MIL 15DP FT KP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 33K OHM 0302 datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 6A TO-220 datasheet.pdf
CONN SPRING 27POS SNGL .137 PCB datasheet.pdf
RES 332K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 25V 10% 1206 datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf