Yageo RT1206BRE07523RL
RT1206BRE07523RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRE07523RL
Brief Description
RES SMD 523 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRE07523RL.pdf
Availability of RT1206BRE07523RL
QUANTITY
RT1206BRE07523RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRE07523RL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRE07523RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)523
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRE07523RL
Related LinksRT1206BR, RT1206BRE07523RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRE07523RL Details Description
Related parts for RT1206BRE07523RL
IDC CABLE - MCF40K/MC40F/MCF40K datasheet.pdf
CAP TANT POLY 150UF 3V 1411 datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 170MA 2.4 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4MFP datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
FZ3 HIGRD/SPD HMICTRL 4-CAMNPN datasheet.pdf
CAP FILM 12UF 5% 1.1KVDC RAD 4LD datasheet.pdf
26AWG SFP+CABLE ASSY datasheet.pdf
DIODE ZENER 500MW SOD-123 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf