Yageo RT1206BRE075K49L
RT1206BRE075K49L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRE075K49L
Brief Description
RES SMD 5.49K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRE075K49L.pdf
Availability of RT1206BRE075K49L
QUANTITY
RT1206BRE075K49L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRE075K49L
Internal Part NumberEIS-RT1206BRE075K49L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.49k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRE075K49L
Related LinksRT1206BR, RT1206BRE075K49L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRE075K49L Details Description
Related parts for RT1206BRE075K49L
IC COMP TINY QUAD LOW V 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 2A SMA datasheet.pdf
IC GATE DRVR IGBT/MOSFET 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
SCALABLE SIM CONNECTOR 1.7 MM datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 19POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 2A datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf