Yageo RT1206BRE07620RL
RT1206BRE07620RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRE07620RL
Brief Description
RES SMD 620 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRE07620RL.pdf
Availability of RT1206BRE07620RL
QUANTITY
RT1206BRE07620RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRE07620RL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRE07620RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)620
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRE07620RL
Related LinksRT1206BR, RT1206BRE07620RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRE07620RL Details Description
Related parts for RT1206BRE07620RL
BATTERY NIMH 1.2V 2100MAH W/TAB datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 100V TTL 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 4300PF 100V 5% BP 1812 datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 88MA 26 OHM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO -12V 0.1A TO-39 datasheet.pdf