Yageo RT1206BRE077K15L
RT1206BRE077K15L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRE077K15L
Brief Description
RES SMD 7.15K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRE077K15L.pdf
Availability of RT1206BRE077K15L
QUANTITY
RT1206BRE077K15L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRE077K15L
Internal Part NumberEIS-RT1206BRE077K15L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRE077K15L
Related LinksRT1206BR, RT1206BRE077K15L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRE077K15L Details Description
Related parts for RT1206BRE077K15L
FIXED IND 1UH 25A 14.4 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1200PF 2% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
ROTARY SWITCH SP 4POS datasheet.pdf
VARISTOR 675V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CABLE 10COND 18AWG WHITE 250' datasheet.pdf
POT 200K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
PACK ROUND 1 POS 111MM D 41.7MMH datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 3V COIN 30MM datasheet.pdf