Yageo RT1206BRE077K5L
RT1206BRE077K5L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRE077K5L
Brief Description
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRE077K5L.pdf
Availability of RT1206BRE077K5L
QUANTITY
RT1206BRE077K5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRE077K5L
Internal Part NumberEIS-RT1206BRE077K5L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRE077K5L
Related LinksRT1206B, RT1206BRE077K5L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRE077K5L Details Description
Related parts for RT1206BRE077K5L
FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF 1-5V datasheet.pdf
AC ADAPTER FOR LS8E N AMERICA datasheet.pdf
RES 39 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 90POS 5ROW GOLD datasheet.pdf
GN SERIES 12" TFT USB E-LAN datasheet.pdf
16+16 DIL PIN HDR datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 80V SMD datasheet.pdf