Yageo RT1206BRE078K45L
RT1206BRE078K45L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRE078K45L
Brief Description
RES SMD 8.45K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRE078K45L.pdf
Availability of RT1206BRE078K45L
QUANTITY
RT1206BRE078K45L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRE078K45L
Internal Part NumberEIS-RT1206BRE078K45L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.45k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRE078K45L
Related LinksRT1206BR, RT1206BRE078K45L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRE078K45L Details Description
Related parts for RT1206BRE078K45L
IC AMP AUDIO PWR 22W MONO B 9SIL datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SUBMINI SPDT-NO 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN RING NON-INSUL 100PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE CAP 9POS BLACK datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.91UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf