Yageo RT1206BRE078K66L
RT1206BRE078K66L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRE078K66L
Brief Description
RES SMD 8.66K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRE078K66L.pdf
Availability of RT1206BRE078K66L
QUANTITY
RT1206BRE078K66L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRE078K66L
Internal Part NumberEIS-RT1206BRE078K66L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.66k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRE078K66L
Related LinksRT1206BR, RT1206BRE078K66L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRE078K66L Details Description
Related parts for RT1206BRE078K66L
CONN CIC FFC RCPT 3POS 2.54MM datasheet.pdf
CAP MICA 1800PF 2% 100V 2220 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
LED RECT YELLOW PANEL MNT datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SLEEVE PPS 1/2 BLACK 500' datasheet.pdf
RES SMD 62.6 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf