Yageo RT1206CRD0710K2L
RT1206CRD0710K2L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRD0710K2L
Brief Description
RES SMD 10.2KOHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRD0710K2L.pdf
Availability of RT1206CRD0710K2L
QUANTITY
RT1206CRD0710K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRD0710K2L
Internal Part NumberEIS-RT1206CRD0710K2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.2k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRD0710K2L
Related LinksRT1206CR, RT1206CRD0710K2L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRD0710K2L Details Description
Related parts for RT1206CRD0710K2L
IC COMPARATOR QUAD LO PWR 14SOIC datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 36-75VIN 12VOUT datasheet.pdf
SPACER RECT GEN PURP 0.120" datasheet.pdf