Yageo RT1206CRD07124RL
RT1206CRD07124RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRD07124RL
Brief Description
RES SMD 124 OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRD07124RL.pdf
Availability of RT1206CRD07124RL
QUANTITY
RT1206CRD07124RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRD07124RL
Internal Part NumberEIS-RT1206CRD07124RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRD07124RL
Related LinksRT1206CR, RT1206CRD07124RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRD07124RL Details Description
Related parts for RT1206CRD07124RL
RELAY SSR 240VAC 8A TRIAC 4-SIP datasheet.pdf
FIXED IND 2UH 1.35A 43 MOHM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 70MA DDPAK datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 300MA 160 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 15POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
BAROMETER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf