Yageo RT1206CRD07147KL
RT1206CRD07147KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRD07147KL
Brief Description
RES SMD 147K OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRD07147KL.pdf
Availability of RT1206CRD07147KL
QUANTITY
RT1206CRD07147KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRD07147KL
Internal Part NumberEIS-RT1206CRD07147KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)147k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRD07147KL
Related LinksRT1206CR, RT1206CRD07147KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRD07147KL Details Description
Related parts for RT1206CRD07147KL
CONN HEADER 11POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 82 OHM 8SIP datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-12V 40W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 15POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf