Yageo RT1206CRD07162RL
RT1206CRD07162RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRD07162RL
Brief Description
RES SMD 162 OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRD07162RL.pdf
Availability of RT1206CRD07162RL
QUANTITY
RT1206CRD07162RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRD07162RL
Internal Part NumberEIS-RT1206CRD07162RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRD07162RL
Related LinksRT1206CR, RT1206CRD07162RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRD07162RL Details Description
Related parts for RT1206CRD07162RL
IC MCU 8BIT 16KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 143 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.05MH 100MA 12 OHM TH datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 50V 25A KBJ datasheet.pdf