Yageo RT1206CRD0716KL
RT1206CRD0716KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRD0716KL
Brief Description
RES SMD 16K OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRD0716KL.pdf
Availability of RT1206CRD0716KL
QUANTITY
RT1206CRD0716KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRD0716KL
Internal Part NumberEIS-RT1206CRD0716KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRD0716KL
Related LinksRT1206C, RT1206CRD0716KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRD0716KL Details Description
Related parts for RT1206CRD0716KL
MULTIPLEXER 8INPUT 3ST 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 110A TO-268 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5MM datasheet.pdf
CAP CER 11PF 100V P2H 0805 datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
VAR LOAD SHARER datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf