Yageo RT1206CRD071ML
RT1206CRD071ML picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRD071ML
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1M OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRD071ML.pdf
Availability of RT1206CRD071ML
QUANTITY
RT1206CRD071ML Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRD071ML
Internal Part NumberEIS-RT1206CRD071ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRD071ML
Related LinksRT1206C, RT1206CRD071ML Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRD071ML Details Description
Related parts for RT1206CRD071ML
SWITCH TACT SPST-NO 0.025A 50V datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRC 10MSOP datasheet.pdf
EXTENDER CARD S-100 50/100 datasheet.pdf
FILTER 3-TERM 50MHZ 200MA SMD datasheet.pdf
LAMP INCAND T-2 TELE SLIDE 6V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
26+26 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
16 MTE HDR SRRA SMT.100CL datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf