Yageo RT1206CRD07511KL
RT1206CRD07511KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRD07511KL
Brief Description
RES SMD 511K OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRD07511KL.pdf
Availability of RT1206CRD07511KL
QUANTITY
RT1206CRD07511KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRD07511KL
Internal Part NumberEIS-RT1206CRD07511KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRD07511KL
Related LinksRT1206CR, RT1206CRD07511KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRD07511KL Details Description
Related parts for RT1206CRD07511KL
DIODE ZENER 8.2V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
BOOT MOLDED STR SIZE 63 W/LIP datasheet.pdf
BOOT MOLDED STR SIZE 85 EXPANDED datasheet.pdf
MODULE MALE 2POS CRIMP datasheet.pdf
CIR BRKR 30A 277VAC 80VDC datasheet.pdf
CONN HDR 58POS 2.54MM WIRE WRAP datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 737.28MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf