Yageo RT1206CRD0751R1L
RT1206CRD0751R1L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRD0751R1L
Brief Description
RES SMD 51.1 OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRD0751R1L.pdf
Availability of RT1206CRD0751R1L
QUANTITY
RT1206CRD0751R1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRD0751R1L
Internal Part NumberEIS-RT1206CRD0751R1L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRD0751R1L
Related LinksRT1206CR, RT1206CRD0751R1L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRD0751R1L Details Description
Related parts for RT1206CRD0751R1L
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 150V 0605 datasheet.pdf
IC FPGA 960 I/O 1513FCBGA datasheet.pdf
CONN HEADR 74POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .050" T/H GOLD datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 6 IN 4 OUT 24V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BUSH-BTN SWSW datasheet.pdf
RES 1.7K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 260MA 3.01 OHM datasheet.pdf