Yageo RT1206CRD0759KL
RT1206CRD0759KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRD0759KL
Brief Description
RES SMD 59K OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRD0759KL.pdf
Availability of RT1206CRD0759KL
QUANTITY
RT1206CRD0759KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRD0759KL
Internal Part NumberEIS-RT1206CRD0759KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRD0759KL
Related LinksRT1206C, RT1206CRD0759KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRD0759KL Details Description
Related parts for RT1206CRD0759KL
90D LED HOLDERS FOR T-1 34"LED datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 1X42" A MED datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM datasheet.pdf
HDM EMPR055F100FK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS SKT datasheet.pdf
HD 38999 19C 19#23 SKT RECP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 15VOUT datasheet.pdf