Yageo RT1206CRD076K04L
RT1206CRD076K04L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRD076K04L
Brief Description
RES SMD 6.04KOHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRD076K04L.pdf
Availability of RT1206CRD076K04L
QUANTITY
RT1206CRD076K04L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRD076K04L
Internal Part NumberEIS-RT1206CRD076K04L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRD076K04L
Related LinksRT1206CR, RT1206CRD076K04L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRD076K04L Details Description
Related parts for RT1206CRD076K04L
IDC CABLE - MSC26K/MC26F/MCS26K datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% 2312 datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
WIREWAY 12" STEEL 12X6" GREY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 0.100 14 POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 2 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FUSE 1.25A 250V AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 0.3A SYNC 8TDFN datasheet.pdf