Yageo RT1206CRD07732KL
RT1206CRD07732KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRD07732KL
Brief Description
RES SMD 732K OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRD07732KL.pdf
Availability of RT1206CRD07732KL
QUANTITY
RT1206CRD07732KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRD07732KL
Internal Part NumberEIS-RT1206CRD07732KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)732k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRD07732KL
Related LinksRT1206CR, RT1206CRD07732KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRD07732KL Details Description
Related parts for RT1206CRD07732KL
TRIMMER 10 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM DUAL STR 40POS datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A 8MSOP datasheet.pdf
CONN SPRING 66POS DUAL .335 SMD datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 13.6VC SMA datasheet.pdf
IC I2C POWER MANAGER DUAL 28-QFN datasheet.pdf
THERMAL PAD H48-2 9X14X3.2MM datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf