Yageo RT1206CRD07825KL
RT1206CRD07825KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRD07825KL
Brief Description
RES SMD 825K OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRD07825KL.pdf
Availability of RT1206CRD07825KL
QUANTITY
RT1206CRD07825KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRD07825KL
Internal Part NumberEIS-RT1206CRD07825KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)825k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRD07825KL
Related LinksRT1206CR, RT1206CRD07825KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRD07825KL Details Description
Related parts for RT1206CRD07825KL
CONN HEADER 15POS VERT .250 TIN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A TSOT23-5 datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 5A I-PAK datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 16-14AWG #10 datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 200A AC/DC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 1% 2W MELF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 5MSPS 28QFN datasheet.pdf
CAP FILM 750 PF 20% 2000VDC AXIA datasheet.pdf